Leleplezték a román sovinisztákat: így tudtak román halottakat hazudni az úzvölgyi temetőbe
Egy román aktivista szerint a viszálykeltők mindent egy téves dokumentumra alapoznak.
2019-ben a romániai közoktatásban dolgozó 172 ezer tanár közül alig 4135 (2,4 százalékuk) tüntette fel adóbevallásában, hogy magánórákból is van jövedelme.
A diákoknak adott magánórák megadóztatását, a korrepetálásból származó jövedelmüket elhallgató tanárok megbírságolását sürgeti az oktatási, pénzügyi, belügyi és igazságügyi minisztériumhoz intézett felhívásában a romániai diákok országos tanácsa (CNE).
A Hotnews.ro hírportál által csütörtökön ismertetett közleményében a diáktanács azt állítja: 2019-ben a romániai közoktatásban dolgozó 172 ezer tanár közül alig 4135 (2,4 százalékuk) tüntette fel adóbevallásában, hogy magánórákból is van jövedelme, holott a CNE szerint az utóbbi időben valóságos iparággá nőtte ki magát a magánórák piaca, és a végzős diákok csaknem fele vesz magánórát.
Az oktatási minisztérium egy tavaly szeptemberi kimutatása szerint a nyolcadikosok 47, illetve a tizenkettedikesek 42 százaléka jár korrepetálásra. A CNE felidézte: egy 2007-ben készült felmérés szerint a diákok mintegy 27 százaléka járt magánórára, egy 2010-es tanulmány pedig kimutatta, hogy
A 2018-ban miniszteri rendeletbe foglalt közoktatási etikai kódex tiltja a tanároknak, hogy pénzért korrepetálják azoknak az osztályoknak a diákjait, amelyekben tanítanak, de a CNE szerint sok pedagógus nem tartja be ezt a megkötést, ami nyilvánvaló érdekkonfliktust idéz elő.
„Nem hunyhatunk szemet az oktatási rendszerben jelen lévő korrupció felett. A be nem vallott jövedelem: adócsalás. Márpedig, ha a diáknemzedékek sora elé erkölcsi példaképként állított pedagógusok folyamodnak ilyesmihez, semmi remény nincs egy értékorientált, hatékony oktatási rendszerre, törvénytisztelő, kötelességtudó nemzedékek nevelésére” – olvasható a diáktanács közleményében.
(MTI)
Nyitókép: Diákok fizikaórán a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum egyik új szaktantermében a partiumi Szatmárnémetiben 2017. október 27-én. A magyar kormány támogatásával három új szaktanteremmel bővült az intézmény.MTI Fotó: Czeglédi Zsolt